Orosz felsőház elnöke: Az európaiak maguknak ártanak
Az új piacok és az emelkedő árak miatt nem fogja megszenvedni az EU részleges olajembargóját Oroszország.
Az új piacok és az emelkedő árak miatt nem fogja megszenvedni az EU részleges olajembargóját Oroszország.
Joe Biden amerikai elnök bejelentette, hogy mégis szállítanak Ukrajnának nagy hatótávolságú rakétarendszereket.
Még felvizezett formában is durván fájni fog Oroszországnak a tengeren szállított nyersolajra és olajtermékekre kirótt uniós kereskedelmi tilalom. A csővezetékes szállítások időleges fennmaradása Magyarországnak és még néhány régiós társunknak óriási ajándék, de az eladó országnak sovány vigasz, hiszen a Nyugat-Európával folytatott kereskedése döntő részét hajókkal bonyolította. Hajókon jött a félkész termékek mellett a dízel is, amelyből már most óriási a hiány, és ezúttal nemcsak a hagyományosan dízeldeficites Európában, hanem globálisan is. Miközben a nyakunkon a nyár – a dízel- és kerozinfogyasztás igazi szezonja, mely várhatóan idén robban vissza a koronaválság előtti szintre.
Az oroszok nagy hatótávolságú rakétákkal támadják az ukrán exportkereskedelem szempontjából kulcsfontosságúvá vált dunai hidakat.
700 millió dollár értékű támogatást ad az USA Ukrajnának, Joe Biden pedig bejelentette, hogy ennek egy része a most használtnál fejlettebb technikát jelentő rakétákból áll majd.
Egyre közelebb kerülnek az oroszok ahhoz, hogy teljesen elfoglalják a kelet-ukrajnai Szeverodonyecket, közben az ukrán legfőbb ügyész szerint a háború kezdete óta mintegy 15 ezer háborús bűnt követhettek el a megszállt országban. Moszkva „szélsőségesen negatívnak” minősítette közben az amerikaiak döntését, miszerint mégis rakétarendszereket szállítanak Ukrajnának. Percről percre követjük az orosz-ukrán háború szerdai eseményeit.
Salétromsavas tartályt lőttek ki az oroszok Szeverodonyeckben, a térség kormányzója az óvóhelyeken maradásra szólította a helyieket és szódaoldattal átitatott védőmaszkok viselését javasolta.
A keddi nap legfontosabb témája a hétfő éjjel elfogadott, hatodik uniós szankciós csomag volt, amelyből a magyar kibúvót Orbán Viktor homofób rigmusokat és a benzinárstopot emlegetve éltette. Mindeközben úgy tűnik, minden acélt visznek az oroszok Mariupolból, amit csak tudnak.
Szerdától nem szállít gázt a Gazprom a dán Orstednek, és a Shell Europe-nak sem. Az ok, hogy nem akarnak rubelben fizetni a gázért. Az Orsted jelezte, hozzájuk nem is vezet orosz gázvezeték, a szükséges gázt meg majd megveszik az Európai piacon.
Litkai Gergelynek egy nagyon furcsa levelet sikerült megszereznie. Több jel is arra utal, hogy a fenyegető írás magyar kormánykörökből származik. Az Oroszország elleni olajembargó elfogadásához szabott tucatnyi kifejezetten jogos feltétel szerepel a Magyar Közlöny betűiből összeollózott levélben: Mbappé francia sztárfocista jövőbeni karrierjétől a Soros-Gruevszki fogolycsereprogramon át egészen a horvát tengerpartra vonatkozó új szabályozásig.
Kifutott az első kereskedelmi hajó Mariupolból azóta, hogy az oroszok elfoglalták a várost. A hajón 2500 tonnányi acélt visznek. Az ukránok szerint lopják.
Már hétfői, budapesti koncertjükön is a módosított dalszöveggel adták elő ikonikus dalukat.
Ursula von der Leyen a hatodik csomaggal túlságosan előreszaladt. Merthogy Orbán mellett fenntartásaikat hangoztatták a szlovákok, a csehek, a görögök és ciprusiak is. A Bizottság és a tagországok is hibáztak, mert nem egyeztettek minden kormánnyal – írja a német lap.
A műsorvezető, Olga Szkabejeva nem finomkodott.
Anna Zaitseva egy ukrán portálnak számolt be a bunkerben töltött két hónapról.
A külügyminiszter szerint Horvátország jelezte, hogy készen állnak az Adria-vezeték bővítésére és a magyar igények kielégítésére.
Az orosz katonák bűnösnek vallották magukat háborús bűncselekmények elkövetésében.
Volodimir Zelenszkij elnök hivatalának helyettes vezetője azt mondta, nem elégedettek sem az uniós szankciókkal, sem a fegyverszállítások ütemével.